Havnekontoret

I sejlsæsonen har vi travlt med at drifte havnen og hjælpe sejlerne. Vi har derfor ikke altid mulighed for at besvare telefonopkald og e-mails – så hurtigt som vi gerne ville.

Det er vores havn og din havn – og som et fællesskab, hjælper vi generelt altid hinanden. Er du ny på vandet og i havnen, så kan den venlige sejler på nabobåden mange gange også hjælpe dig.

Ønsker du havneplads?

Vil du også være en del af sejlerlivet i Roskilde Havn – så klik på knappen herunder og læs mere om priser og ventelister på en havneplads.

Er du andelshaver?

Vi har samlet information til andelshavere og gæstesejlere på denne side – klik på knappen herunder, og find hurtigt den information du har brug for.

Er du gæstesejler?

Sejl gennem den smukke fjord og besøg Roskilde Havn – find priser, information og oplysninger for gæstesejlere ved at klikke på knappen herunder.

Kontakt havnefogeden

Havnen er normalt bemandet mellem 8 og 15 på alle hverdage.

Det er dog ikke sikkert at kontoret er åbent i samme tidsrum, men ring evt. på 29 66 32 34 og lav en aftale. Hvis dit opkald ikke bliver besvaret – kan du med fordel sende en SMS, eller skrive e-mail til havn@roskildehavn.dk

Tirsdage og torsdage kan bogholderiet træffes imellem 10 og 12.

Har du brug for hjælp med det samme?

Kenneth Aagaard

Havnefoged

Danny Sørensen

Havneassistent

Henriette Theill

Bogholderi

Roskilde Havneselskabs bestyrelse

Bjarne Westerberg

Formand
bjarne@westerberg.it

Ove Hygum

Næstformand
hygum. ove@gmail.com

Jens Børsting

Bestyrelsesmedlem
borsting04@gmail.com

Michael Schæfer Olesen

Bestyrelsesmedlem
michael@blum-olesen.dk

Palle Lehmann Larsen

Bestyrelsesmedlem
plehmannlarsen@gmail.com

Hans Henrik Ahrenst

Bestyrelsesmedlem
hahrenst@gmail.com

Carsten Rughave Stigaard

Suppleant
carsten@rughave.com

Ulrik Brøndum

Suppleant
ulrikbrondum@gmail.com